قوانین فوتبال

فوتبال یک ورزش تیمی است که از دو نیمه تشکیل شده است و ۴۵ دقیقه (جمعا نود دقیقه) است. ممکن است به عنوان یک قانون، داور به هر نیمه زمان مشخصی را به عنوان زمان تلف شده اضافه کند که جزئی از این نیمه ها محسوب می‌شود. زمان استراحت بین نیمه ی اول و دوم ۱۵ دقیقه است. یازده بازیکن از هر تیم در زمین بازی حضور دارند (سایر بازیکن‌ها به صورت ذخیره بر روی نیمکت خارج از زمین) و هدف از بازی این است که با حمل توپ (دریبل و پاس) و شوت (ضربه با سر و پا) به تیم مقابل گل بزنند. 

  

برنده‌‌ی بازی تیمی است که گل بیشتری را به ثمر برساند. اگر در طول دو نیمه تعداد گل‌‌های زده شده‌‌ی هردو تیم برابر باشد، بر اساس قوانین بازی دو حالت وجود دارد: 

۱. مساوی: این نتیجه در رقابت‌ها و مسابقاتی ثبت می‌ شود که امتیازها به صورت زیر محاسبه می‌‌شود: سه امتیاز به تیم برنده داده شده، یک امتیاز برای مساوی، و هیچ امتیازی برای باخت در نظر گرفته نمی‌ شود. این نتیجه همچنین برای بازی‌ های دوستانه در نظر گرفته می‌‌شود. 

۲. یک وقت اضافه با دو نیمه: هر کدام ۱۵ دقیقه (جمعا ۳۰ دقیقه) در نظر گرفته می‌شود. اگر مجددا در این وقت اضافه برنده‌‌ی بازی مشخص نشد، بازی به ضربات پنالتی کشیده می‌‌شود تا برنده‌ ی بازی مشخص شود. این حالت در رقابت‌ها و مسابقاتی رخ می‌دهد که هیچ امتیازی به تیم‌ها داده نمی‌شود و هدف مشخص کردن این است که کدام تیم برنده‌ی بازی خواهد شد و به مرحله‌ی بعدی رقابت‌‌ها (مثلا یک هشتم نهایی، یک چهارم نهایی، نیمه نهایی، فینال و غیره) صعود خواهد کرد و یا (اگر بازی فینال باشد) کدام تیم برنده‌‌ی نهایی است. 

  

  

  

ضربه شروع بازی (Kick off): 

به معنی شروع بازی توسط یکی از دو تیم با سوت آغاز بازی توسط داور است. 

  

  

پرتاب اوت دستی (Throw in): 

به رخداد خارج شدن توپ از خط‌ های طولی زمین، اوت گفته می‌شود. که پس از آن، بازی، با پرتاب دستی توپ توسط تیم حریف مجددا آغاز می‌شود. 

  

  

ضربه کرنر (Corner Kick): 

کرنر ضربه‌ی آزادی است که پس از برخورد با یکی از بازیکنان حریف با عبور از خط کناری دروازه‌ی حریف به دست می‌ آید. ضربه‌ی کرنر از گوشه‌‌ی زمین حریف به سمت داخل زمین زده می‌شود. 

  

  

تعویض (Substitution): 

در طول بازی تیم‌ها اجازه دارند که بازیکن‌ها را تعویض کنند. در مسابقات رسمی تعداد قانونی تعویض‌‌ها ۵ عدد است. در بعضی از مسابقات بسته به قوانین و نوع مسابقه ممکن است متغیر باشد. 

  

  

آفساید (Off Side): 

بازیکنی در موقعیت آفساید قرار دارد که در هنگام زدن ضربه به توپ توسط هم‌ تیمی‌اش، هم جلوتر از توپ و هم جلوتر از بازیکنان تیم حریف (به غیر از دروازه بان) به دروازۀ حریف باشد. البته زمانی آفساید اعلام می‌شود که بازیکن مذکور با توپ برخورد داشته باشد. 

  

  

ضربه آزاد (Free Kick): 

براساس خطاهای انجام گرفته از سوی یک تیم و توقف بازی توسط داور، ضربات ایستگاهی (کاشته یا آزاد) به نفع تیم مقابل اعلام می‌شود. 

  

  

ضربه پنالتی (Penalty kick): 

براساس خطاهای ورزشی و حرکت خشن غیر ورزشی انجام گرفته توسط یک تیم در محوطه‌ی جریمه یا ۱۸ قدم، و بنا بر تشخیص داور، ضربه‌ی پنالتی از نقطه‌ی ۱۱ متری نسبت به خط دروازه به سود تیم مقابل اعلام می‌شود. 

  

  

ضربات پنالتی (Penalty Shootout): 

به ضربات پنالتی تعیین کننده‌ی برنده‌ی مسابقه که پس از وقت‌های اضافه (دو نیمه‌ی ۱۵ دقیقه‌ای پس از وقت قانونی) صورت می‌گیرد اتلاق می‌شود. هر تیم ۵ ضربه پنالتی دارد و در صورت تساوی در این ده ضربه، تعیین برنده با تک پنالتی‌ها از هر تیم ادامه پیدا می‌کند. 
  

  

ضربه به سمت دروازه (Shots): 

به ضربات زده شده به سمت دروازه‌ی حریف با هدف کسب امتیاز (زدن گل) گفته می‌شود. 

  

  

ضربه داخل چهارچوب دروازه (Shots on target): 

به تمام ضرباتی که در حدود چارچوب دروازه باشند، شوت‌های داخل چارچوب گفته می‌شود. (در صورت اصابت به تیرک دروازه  و یا دفع توپ توسط بازیکن حریف، شوت داخل چارچوب نخواهد بود ولی اگر توپ پس از اصابت به تیرک به داخل دروازه برود، داخل چارچوب محاسبه می‌شود.) 

  

  

ضربه خارج از چهارچوب دروازه (Shots off target): 

به تمام ضرباتی که در حدود چارچوب دروازه نباشند، شوت‌های خارج چارچوب گفته می‌شود. اصابت توپ به تیرک دروازه نیز شوت خارج چارچوب خواهد بود اما دفع توپ و بلوکه شدن توسط بازیکن حریف، شوت خارج از چهارچوب محاسبه نخواهد شد.  

  

  

حفظ دروازه (Save target): 

به حفظ دروازه و جلوگیری از ورود توپ به آن توسط دروازه بان تیم مدافع گفته می شود.

  

  

دروازه بسته (Clean sheet): 

به بسته نگاه داشتن دروازه و گل نخوردن در تمام طول بازی گفته می‌شود. 

  

  

بازیکن دو گله (Double):  

به زدن دو گل توسط یک بازیکن گفته می شود. 

  

  

بازیکن سه گله (Hattrick): 

به زدن سه گل توسط یک بازیکن گفته می‌شود. 

  

  

سه گل ویژه (Perfect Hattrick): 

به زدن سه گل توسط یک بازیکن (یک گل با پای راست – یک گل با پای چپ و یک گل با ضربه سر) گفته می‌شود. 

  

  

خطا (Foul): 

در صورت زیر پاگذاشتن مقررات یک ضربه آزاد برای تیم مقابل از طرف داور در نظر گرفته می‌شود. برای خطای سنگین و شدید بازیکن خاطی کارت زرد دریافت می‌‌کند، و زمانی که خطا خیلی بارز باشد، به تشخیص داور، بازیکن کارت قرمز دریافت می‌کند. بازیکنی که کارت قرمز دریافت ‌کند از زمین اخراج می‌شود. لازم به ذکر است بازیکنی که کارت زرد دوم را دریافت کند، کارت قرمز گرفته و از زمین اخراج می‌‌شود. در صورتی که بازیکن در منطقه‌ی 18 قدم زمین خود خطا کند ضربه «پنالتی» به نفع تیم حریف گرفته خواهد شد.  

  

  

کارت زرد (Yellow Card): 

در پیش‌‌بینی های مربوط به کارت زرد، فقط کارت‌‌هایی که به بازیکنان در حال بازی داده می‌شود محاسبه شده و کارت زرد داده شده به بازیکنان روی نیمکت، مربی، کادر فنی و تمامی افراد خارج از زمین بازی محاسبه نمی‌‌گردد. 

لازم به ذکر است، در صورتی که بازیکنی کارت زرد دوم را که منجر به دریافت کارت قرمز می‌شود، دریافت کند، آن کارت زرد نیز در پیش‌‌بینی تعداد کارت‌های زرد محاسبه نمی‌‌شود. در ضمن چنانچه کارت زرد به بازیکنی در داخل زمین، پس از سوت پایان نیمه اول بازی داده شود، به عنوان کارت زرد دریافت شده در نیمه دوم محاسبه خواهد شد. اما کارت زرد نمایش داده شده پس از پایان سوت نیمه دوم بازی، چنانچه بازی به اتمام برسد، محاسبه نخواهد شد.

  

  

کارت قرمز (Red Card): 

از کارت قرمز برای جریمه و اخراج بازیکن از مسابقه استفاده می‌شود. 

  

  

اخراج بازیکن (Sending off): 

به معنی اخراج بازیکن از زمین، به دلیل نقض قوانین و یا انجام خطا است که یا با گرفتن کارت زرد دوم و کارت قرمز و یا کارت قرمز مستقیم انجام می‌شود. 

  

  

گل به خودی (Own Goal): 

به گلی که توسط یک بازیکن و به سود تیم حریف به ثبت برسد گفته می‌شود. این اتفاق معمولاً به صورت تصادفی (غیر عمدی) روی می‌دهد و ممکن است در نتیجه ی تلاش از سوی بازیکن دفاع‌ کننده در جهت دور کردن توپ باشد. 

گل به نام بازیکن زننده‌ی آن ثبت می‌شود ولی امتیاز این گل برای شمارش گل‌های تیم حریف استفاده خواهد شد.

 

 

وقت قانونی (Regular Time): 
پیش‌بینی برای وقت قانونی فوتبال فقط شامل ۹۰ دقیقه‌ی اصلی به علاوه‌ی وقت‌های تلف شده‌ی بازی است.
پیش‌بینی ‌های مربوط به وقت اضافه‌ی بازی به صورت مجزا نمایش داده می‌شوند.
بازی فوتبالی (با زمان ۹۰ دقیقه) که متوقف شده باشد اگر تا ۲۴ ساعت بازی انجام نشود و یا به پایان نرسد، در صورتی که حداقل ۷۰ دقیقه از آن بازی انجام شده باشد، تمام شده در نظر گرفته می‌شود. اگر رخداد متوقف شده باشد و به عنوان تمام نشده در نظر گرفته شود، شرط‌هایی که نتایج آنها تا زمان توقف بازی مشخص شوند و به نتیجه نهایی بازی بستگی نداشته باشند، تسویه می‌شوند و کلیه شرط‌های دیگر با ضریب یک محاسبه می‌گردند.
شرط‌های متفاوت دیگری بر روی سایر رخدادهای مسابقات فوتبال که توسط پرووایدر ارائه شوند نیز پذیرفته می‌گردند.

 

 

ضربه دروازه (Goal Kick):
به رخداد خارج شدن توپ از خط‌های عرضی زمین، اوت گفته می‌شود. که پس از آن بازی، با ضربه‌ی دروازه (از محوطه شش قدم) توسط تیم حریف مجددا آغاز می‌شود.

 

 

فست مارکت (Fast Market):
این نوع مارکت برای پیش‌بینی اولین اتفاقی که در بازه زمانی مشخصی رخ می‌دهد ارائه می‌گردد که می‌تواند شامل گل‌زنی، کرنر، پنالتی، خطا و ... و حتی عدم رخداد گزینه‌های ارائه شده در آن بازه زمانی باشد.